K&Z na świecie
Sprawdzone w praktyce

Uszczelki typu G-ST opracowane przez Kroll & Ziller zapewniają niezawodne uszczelnienie połączeń kołnierzowych. Poprzez wulkanizację uzyskano wyjątkowo wysoką spójność między wkładką stalową a powłoką gumową. Nawet przy bardzo dużym obciążeniu mechanicznym rozwarstwienie, przesunięcia, czy wydmuchanie uszczelki nie jest możliwe. Wymiary uszczelek odpowiadają normom, przez co straty przepustowości powodowane zwężeniem światła przelotu są wykluczone. Ponadto ze względu na budowę, uszczelki mają możliwość samocentrowania na śrubach kołnierza. Suma wszystkich powyższych właściwości uszczelek G-ST, sprawia że są one optymalnym rozwiązaniem w każdym rurociągu.

Nowa generacja

Uszczelka G-ST-P jest połączeniem uszczelki płaskiej G-ST i dodatkowego elementu typu „O-ring”. Przy zastosowaniu tej uszczelki rowki na kołnierzu stalowym są zbędne.
Uszczelka łączy w sobie korzyści jej poszczególnych elementów składowych. Nacisk powierzchniowy wywierany przez siły osiowe w rurociągu są przenoszone przez sztywną, wybrzuszoną część uszczelki. Zabezpieczony przed korozją, zawulkanizowany pierścień stalowy z łatwością przejmuje te siły. Dodatkowy pierścień O-ring dopasowuje się do powierzchni kołnierzy już przy ich niewielkim docisku. Zaletą G-ST-P jest zatem zdolność uszczelniania kołnierzy o zniszczonej, nierównej powierzchni czołowej. Co więcej, szczelność uzyskiwana jest już przy niewielkim momencie dokręcania śrub, co znacząco wpływa na żywotność kołnierzy. Zalety te są szczególnie ważne w wypadku połączeń kołnierzy z materiałów termoplastycznych jak PCV, PE, PP, PVDF itp. Specjalne wykonania G-ST-P/S powiadają ponadto następujące zalety:
- większą powierzchnię uszczelniającą
- przekrój prostokątny zamiast owalnego.
Atrybuty te zapobiegają deformacjom na połączeniach poprzez pełne wypełnienie szczeliny między kołnierzami, zaś niewielkie momenty dokręcenia śrub chronią elementy łączone przed uszkodzeniami.

Gwarantowana niezawodność:

Wysoka sprawność uszczelek Kroll & Ziller jest potwierdzona przez testy.

Parametry prób:
Medium: woda
Temperatura: 20o C/ 68o F
Ciśnienie próbne: 10 bar/143 psi

Uszczelki użyte do prób:
Średnica DN 500
A= uszczelka G-ST NBR-DUO
B= uszczelka G-T-P/S NBR-DUO
C= uszczelka płaska z przekładką tekstylną NBR

Wyniki prób są przedstawione na wykresie obok. Jak widać, zaledwie część z obliczonego momentu dokręcającego śrub dla uszczelki G-ST jest wymagane przy montażu typu G-ST-P. Tym niemniej zaleca się stosowanie wyższych wartości momentu co jest gwarancją niezawodnego funkcjonowania systemu.